ürdüç haberler

En Renkli Banyo Dekorasyon Örnekleri

Banyo dekorasyonunda son yıllarda farklı tarzların denendiğini sıkça görüyoruz. Renkli alanlar yaratmak banyolarda da karışımıza çıkan tercihlerden birisi.

Sizler için birbirinden yaratıcı ve renkli banyo dekorasyon örneklerini inceledik.

Dikkat Çekici Renkler

Banyo dekorasyonunda renk kullanımında genellikle soğuk renkler tercih edilir. Ancak yeni trendlere baktığımız zaman kontrast renklerin ön plana çıktığını görebiliyoruz. Kırmızı, petrol mavisi ve beyaz bir arada hem enerjisi yüksek hem de dikkat çekici bir uyum ile banyoları renklendirmek isteyenler için hoş bir alternatif oluyor. 

Pastel Tonların Gücü

Pastel tonları da renkli banyo dekorasyonunu tercih edenler tarafından sıkça kullanılıyor. Özellikle marin detayların ön plana çıktığı ve mavi renklerin sıkça tercih edildiği alanlar hem ferah hem de enerjik olmaları sebebi ile dikkat çekiyor. Mavi tonlarına eşlik eden sarı ve beyaz gibi vurgulayıcı renkler de bu alanların enerjisini yükseltiyor.

Aksesuarlardan Gelen Tarz

Renkli banyo dekorasyonunda kontrast renklerin birlikte kullanılmasının yanı sıra avangart, sürrealist ya da metro aksesuarların kullanılması da oldukça yaygın. Banyoda aksesuar kullanımı çoğu zaman işlevsel parçalar ile sınırlandırılsa da aslında canlı bitkiler ya da dekorasyona uygun tablolar da rahatlıkla banyolarda tercih edilebilir. 

Retro Dokunuşlar

Banyo dekorasyonunda retro tarzı ön plana çıkarmak isteyenlerin renkleri kullanması önerilir. Canlı ve koyu renkler retro tarzı yansıtmak için biçilmiş kaftandır. Ayrıca bu tarzı yansıtan aksesuarları da rahatlıkla ön plana çıkarırlar. Altın rengi ya da bakır başta olmak üzere pek çok retro aksesuar koyu renklerle birlikte çok daha dikkat çekici bir görünüme sahip olur.

Detaylardan Gelen Şıklık

Ferah ve sade bir görünümden vazgeçmek istemeyen ancak ufak ışıltılarla alana renk kazandırmak isteyenler doğru renk kullanımı ile istedikleri alanı yaratabilirler. Abartıdan uzak bir renklendirme için sadece duvarlarda ya da tabanda renk kullanımı yapmak ve diğer alanları olabildiğince sade tutmak iyi bir tercih olacaktır. 

Vurgulanan Alanlar

Bir alanı renkli ve canlı göstermenin çok farklı yolları vardır. Pastel ve açık tonların ahşap ile bütünleştiği bu alanda renklendirmenin aynaların altında kalan alanda olması; genel renk seçiminin aksine oldukça canlı ve dikkat çekici bir rengin ön plana çıkarılması tüm banyonun görüntüsünü değiştirmek için yeterli olmuş. 

Minimal Çözümler

Renkli bir alan yaratmak için çok büyük uğraşlar vermeye gerek olmayabilir. Mevcut durumu değerlendirip mümkünse dikkat çekecek bir alanda, iddialı bir rengi vurgulayarak da renkli bir banyoya sahip olabilirsiniz. Özellikle duvarların fayans değil de boya olduğu banyolarda renkleri dilediğiniz zaman değiştirerek sürekliliği olan bir farklılık yaratabilirsiniz. 

Şıklık

Mozaikler banyolarda rahatlıkla kullanılabilen, alanın daha hareketli ve enerjik olmasına alana sağlayan kaplamalardır. Bu tür bir duvar ya da yer kaplaması seçerken renklerin canlılığına özel göstermek; mozaiklerin içindeki renklerin daha canlı ve iddialı tonlarını dekorasyonda kullanmak farklı bir tarz yaratmanıza yardımcı olur.

Renkli ve Sakin 

Renkli bir banyoya sahip olmak istiyorsunuz ancak yapısal değişiklikler yapma şansınız yok. Böyle bir durumda aksesuarlardan destek almayı tercih edebilirsiniz. Enerjisi yüksek renklere sahip bir banyo perdesi, canlı renkler ya da spot aydınlatma alanı dilediğiniz gibi renklendirmenize yardımcı olacaktır.

Kasablanka Ruhu

Renkli bir banyo denildiği zaman ilk akla gelen tarz genellikle Akdeniz ya da Afrika tarzıdır. Bu noktada özellikle Fas gibi ülkelerdeki dekorasyon trendlerine bakıldığında iki enerjisi yüksek stilin başarılı bir şekilde harmanlandığını görmek mümkün. Gömme raflar, flora desenler, mavi ve yeşilin bin bir tonu ve bakır renkli aksesuarlar renkli ve karakteri olan bir alan yaratmanızı sağlar.