ürdüç haberler

Banyo Dekorasyonunda En Sık Yapılan Hatalar

Günün yorgunluğu atmak ya da güne muhteşem bir başlangıç yapmak için hem konforlu hem de iyi dekore edilmiş bir banyonun hayalini kuruyorsanız yazımızda değineceğimiz dekorasyon hatalarından uzak durabilirsiniz.

Daha yaşanabilir, şık ve modern banyolar hayal değil! Günümüzde dekorasyon algısının bir üst seviyeye taşınmasıyla birlikte önem kazanan banyo dekorasyonları hakkında her platformda öneriler bulunuyor. Küçük banyo dekorasyonları nasıl olmalı? Modern banyolar nasıl dekore edilmeli? Banyo dekorasyonu nasıl güzelleştirilir? Gibi soruların yanıtları hakkında birçok bilgiye erişim sağlanabiliyor. 

Peki ya banyo dekorasyonundaki hatalar? İşte bu yazımızın temel konusu da bu. Banyo dekorasyonunda en sık yapılan hataları sizler için bir araya getirdik. 

1. Işıklandırmaya Önem Vermemek

Banyonuzun fonksiyonlarından maksimum derecede yararlanmak, banyonuzda geçirdiğiniz vakitte ihtiyaçlarınızı kusursuz şekilde karşılamak ve aynı zamanda banyo dekorasyonunuzu özel kılmak istiyorsanız ışıklandırma konusuna önem vermelisiniz.

Banyo ışıklandırmasına önem vermemek en şık banyoların dahi vasat görünmesine ve hatta iç karartmasına neden olabilir. Küçük banyolar da dahil olmak üzere tüm banyoların mümkün olduğunca iyi aydınlatması dekorasyon konusunda size büyük bir avantaj sağlar. 

Banyonuzun dekorasyonunu doğru ışıklandırmayla güzelleştirebilir, derinlik algısı yaratabilir, banyonuzu olduğundan büyük gösterebilir ve konforunuzu arttırabilirsiniz. Ayna ışıklandırmasını özelleştirip genel aydınlatma için ışığı ayarlanabilir aydınlatma aksesuarları tercih ederek bir sıfır öne geçebilirsiniz.

2. Çok Fazla Aksesuara Yer Vermek

Banyo dekorasyonunda en sık yapılan hatalardan biri de banyolarda çok fazla aksesuar kullanmaktır. Banyolarda kişisel zevkler yansıtılabilir ancak derecesi çok önemlidir. Banyoların evdeki dinlenme ve huzur bulma alanı olduğu gerçeği yadsındığı takdirde banyo dekorasyonu karmaşık ve göz yorucu bir nitelik kazanabilir. 

Siz de banyonuzu zevkinizi yansıtan aksesuarlarla zenginleştirmek istiyorsanız mümkün olduğunca az aksesuardan yararlanmanızı öneririz. Hem hijyen hem de görünüm açısından fark yaratan aksesuar tercihleri yaparak banyonuzda geçirdiğiniz zamanları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

3. Depolama Alanlarını Kısıtlı Tutmak

Banyo dekorasyonu sırasında yapılmaması gereken en önemli yanlışlardan biri de depolama alanlarını kısıtlı tutmaktır. Banyolar genel anlamda nemli ev bölümleri olduğu için ve evi ziyaret eden herkes bu alanları gördüğünden depolama alanlarının önemi göz ardı edilmemelidir. 

Banyonun büyüklüğü, mimari yapısı ve bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda depolama alanları tercih edilmelidir. Bireysel eşyalar için kapaklı dolaplar, dekoratif özelliği olan ürünler için ise raf formunda eşyalar banyoya hem düzen katar hem de banyonun dekorasyonunu güzelleştirir. 

Aksi halde yetersiz depolama alanı banyodaki eşyaların görünmesine, dağınıklığa ve dekorasyonda da önemli bir hataya işaret eder. 

4. Hızlı Karar Vermek

Banyo dekorasyonu baştan yapılacaksa her tür detayın kapsamlı bir şekilde düşünülmesi gerekir. Özellikle duş mu küvet mi kararı verecek kişilerin konuyu enine boyuna ele alıp hızlı karar vermemesi önerilir. Bu noktada unutulmaması gereken küvet tercihinin özellikle alanı dar banyolar için konfor azaltıcı bir öge olduğudur. Küvet doldurma alışkanlığı olan kişilerin bu tercihi yapmadan önce banyolarının fiziksel standartlarını düşünmesi gerekir. Küçük banyolarda duş, büyük banyolarda ise küvet tercihi oldukça verimli sonuçlar doğurarak hareket alanını genişletecektir. 

5. Nem Faktörünü Es Geçmek

Yazımızın önceki kısımlarında da ifade ettiğimiz gibi banyolar nem oranı yüksek alanlardır. Dolayısıyla banyo dekorasyonu yapılırken nem gerçeği kabullenilmeli ve eşya seçimleri bu doğrultuda yapılmalıdır. 

Örneğin paspas tercih edilecekse nemli ortamda kaymayan modeller üzerinde düşünülmeli, cam seçimi yapılacaksa nemi bünyesine hapseden camlar tercih edilmeli, banyo aydınlatmasının da neme uygun olduğundan emin olunmalıdır. 

Tüm bu hatalardan uzak durarak siz de banyonuzu en fonksiyonel ve etkileyici şekilde dekore edebilir, yaptığınız tercihlerin konforunu arttırabilirsiniz.