ürdüç haberler

Çocuklu Evler İçin Banyo Dekorasyonu Önerileri

Çocuklu evler için dekorasyon çocukların güvenliği ve ihtiyaçları odağında şekillenir. Bu iki unsuru en iyi şekilde karşılayacak dekorasyon önerileri yazımızda.

Çocukları olanlar ve özellikle çocukları ile aynı banyoyu kullananlar banyoda geçirdikleri zamandan genellikle keyif almazlar. Eğer ebeveyn banyosu olan bir eve sahipseniz diğer banyonuzu hem çocukların hem de yetişkinlerin rahatlıkla kullanabileceği detaylar ile kullanışlı ve keyifli hale getirebilirsiniz. 

Çift Kişilik Dekorasyon 

Çocuklarla birlikte hazırlanmak özellikle sabah aceleniz varken kabusa dönüşebilir. Evinizde tek banyo varsa iki lavabonun olduğu bir düzenleme ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. İki lavabo, ayna ve banyo dolabı kullanımı eşyaları ayırmak ve kullanım alanını genişletmek için harika bir fikir olacaktır. 

Çift Musluk 

Eğer banyonuz küçükse ve aynı anda iki kişinin kullanımı için iki ayrı lavabo koyacak yer bulamıyorsanız daha geniş ama iki musluklu bir lavabo tercih edebilirsiniz. Bu tercih çok büyük bir alan gereksinimi olmadan yüz yıkamak, diş fırçalamak gibi temel ihtiyaçlar için alan kazanmanıza yardımcı olur. 

Çoklu Askılar 

Kalabalık evlerde havlu kullanımı ile ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle banyo gibi mikrop ve bakteri yayılımının hızlı olduğu nemli alanlarda, yetişkinlerden çocuklara aktarılabilecek hastalıkları göz önünde bulundurmak gerekir. Çocukların farklı havlular kullanması için isimlerinin baş harflerinden oluşan ya da sevdikleri herhangi bir oyuncakla ilişkilendirilen askılar kullanabilirsiniz. Bu sayede havlu kullanımını hem oyun haline getirmiş olur hem de çocuklarınızı çeşitli bakteri ve mikroplardan korursunuz. 

Tabure 

Alçak lavabolar çocukların el yıkamaları için genel tuvaletlerde kullanılsalar da ev banyoları için bu yöntem her zaman tercih edilir olmayabilir. Özellikle alan sorunu varsa ya da çocuklar büyüdüğü zaman alçak lavabonun ne olacağından emin değilseniz tabureleri kullanabilirsiniz. Ahşap, metal ya da plastik tam olarak banyo dekorasyonunuza uygun; yere sağlam adımlarla basan ve güvenilir bir tabure çocukların lavaboya rahatça ulaşmasını sağlar. 

Gizli Çekmece 

Ayak altında duran bir tabure sizi rahatsız edecekse ya da çocukların güvenliğinden endişe duyacaksanız, lavabo dolabının en altına gizli bir çekmece ekletebilirsiniz. Çocuklar lavaboya ulaşmak istedikleri zaman çekmeceyi çekerler ve yükselirler. Bu tasarımı yaptırırken, çekmecenin kaç kilograma kadar taşıyacağından emin olduğunuz ve lavabo altı dolabını duvara monte ettiğiniz sürece oldukça güvenli bir çözüm elde etmiş olursunuz. 

Kolay Erişilebilir Depolama

Genellikle kimyasal içeren temizleyiciler, kozmetik ürünler ve buna benzer malzemeler lavabo dolabında tutulur. Ancak çocukların bu alana kolay erişimi olması güvenlikleri açısından tehlike yaratabilir. Bu tür malzemeleri çocukların erişemeyeceği yükseklikteki bir dolapta tutarken, çocukların banyo eşyalarını lavabo altı dolabında onların kolayca erişebileceği bir yerde saklayarak kullanım konforunu arttırabilir ve sürekli havlu isteyen çocuklarınızın peşinde koşmaktan kurtulabilirsiniz. 

Küvet / Duş Bankı 

Çocukların kolay bir şekilde banyo yapabilmesi için küvet ya da duş içerisinde bir bank olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu banklar aynı zamanda yaşlılar tarafından da tercih edilirler. Hem aile büyükleri hem de çocuklar için güvenilir bir çözüm olan bu banklar küvet ya da duş ile birlikte yapıldıkları zaman dekorasyona kolayca uyum sağlarlar. Ayrıca banyonuzda SPA keyfi yaşamak isterseniz bu bankları siz de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Çocukları olanlar için banyo dekorasyonunda yenilikçi pek çok seçenek bulunuyor ve bu ebeveynler için oldukça rahatlatıcı bir durum. Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak çocuk kilitleri, kaydırmaz paspaslar ve priz kapakları çocuklar için banyo dekorasyonunda güvenlik açısından oldukça etkili olacak eşyalar arasında yer alıyor. Hem ortak kullanımı alanı olması hem de evlerin en çok kaza yaşanan alanlarından birisi olması sebebiyle bu alanların dekorasyonuna özen göstermeniz gerekiyor.