ürdüç haberler

Feng Shui’ye Göre Banyo Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Enerjinin doğru yönlendirilmesinin yaşama katkıları üzerine çalışanların vazgeçilmezlerinden olan Feng Shui, banyo düzenlemesi için de oldukça önemli bir sistem.

Banyo ve mutfak gibi alanlarda Feng Shui uygulamak zordur. Su ve gider borularının bulunduğu bu alanlarda duygularının akışının kontrol edilemediği inanışından yola çıktığımız zaman bu bölgelerin dekorasyonunun bizi yoracağını ya da tüm enerji dengemizi yok edeceğini düşünebiliriz. Oysa doğru renk ve aksesuar seçimleri ile bu alanlarda enerji koruması sağlayabiliriz. 

Bagua Feng Shui için önemli olan bir semboldür. Bu alanla ilgilenen kişiler baguanın ne anlam ifade ettiği ve nasıl kullanılacağı hakkında derin bilgi sahibi olsalar da kısaca bahsetmek gerekirse, ev dekorasyonunda evin haritasını çıkarmak için kullanabileceğiniz bir haritadır. Bu haritaya göre aşk, para, kariyer, aile, seyahat gibi hayatınızın farklı yönlerini temsil eden alanlar evin çeşitli noktalarında yer alırlar. Banyonun hangi alanda yer aldığı Feng Shui uygulamasının doğru bir şekilde yapılabilmesi açısından önemlidir. Özetle banyonuz nerede ya da hangi enerjide olursa olsun banyonun enerjisini temiz tutmak, nihayetinde genel haritada kırılma yaşamanıza engel olacaktır. 

Su ve Metal Dengesi 

Banyoda bulunan unsurları dengelemek önemlidir. Banyo su enerjisi açısından oldukça baskın bir alandır ve metalin enerjisini zayıflatır. Su ve metalin dengelenmesi Feng Shui’ye göre banyo düzenlemesi açısından kritiktir. Bu dengelenmenin gerekliliği baguya haritası ile daha net bir şekilde anlaşılabilir. Banyo bu haritaya göre batı ya da kuzeybatı yönlerinde kalıyorsa dengelemek zorunluluk haline gelecektir. Bu tür bir durumda kaldığınız zaman banyo dekorasyonunda;

Toprak renklerini kullanmaya özen gösterin. Metal alanlarda ise beyaz ve gri tonlarını tercih edebilirsiniz. 
Su renkleri arasında yer alan mavi ve siyah tonlarını olabildiğince az kullanmaya özen gösterin.
Saf ve temiz bir alan elde etmek ve buna vurgu yapmak için beyaz dokunuşlar ile dekorasyona hareket kazandırın.
Suyun güçlü enerjisini baskılamak için mutlaka güçlü etkisi ile dekorasyonda dikkat çekecek, bir ayna tercih edin. 
Yeni başlangıçları ifade etmek için ufak yeşil dokunuşlar tercih edin, bu noktada canlı bir bitki enerji açısından oldukça verimli olacaktır. 

Su ve Ateş Dengesi 

Ev için hazırlanan baguyanın güney ve güneydoğu bölgelerine gelen bir banyoya sahipseniz, su ile ateşin dengelenmesine ihtiyaç duyacaksınız demektir. Ateş elementinin su tarafından baskılanması, mali durum ya da kariyer ile ilgili sorunların ortaya çıkması anlamına gelir. Hızlı bir şekilde denge kurmak isterseniz banyoda 9 adet kırmızı mum kullanarak ilk adımı atabilirsiniz. Dokuz rakamı Feng Shui’de şöhreti ifade eder ayrıca kırmızı da renk olarak suyun kurduğu baskınının azalması için ateşi güçlendirir. Buna ek olarak banyoda zenginlik ve bolluk enerjisini yükseltmek için ahşap bir unsur olarak bambu bitkisi kullanabilirsiniz. 

Feng Shui’nin Olmazsa Olmazları

Bunlara ek olarak banyoyu genel olarak temiz ve düzenli olması Feng Shui açısından önemlidir. Kullanılmayan zamanlarda banyo kapısının kapalı tutulması da enerjinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Özellikle banyonun Feng Shui’sinde kaliteli bir akış elde etmek için giriş bölgesine odaklanmak iyi bir çözüm sunar. Bu alan enerjinin yoğunlaşması ve evin diğer kısımları ile etkileşimimin olması sebebiyle öncelikle olmalıdır. 

Banyo konum olarak bir şekilde yatak odasının ya da çocuk odasının üzerinde yer alıyorsa bu odalarda yatağın yeniden konumlandırmak, odaların enerji dengeleri açısından önemlidir. 

Merdiven altı gibi misafirlerin kullanılması için yerleştirilen ufak banyolar için Feng Shui düzenlemesi yapmak iki kat daha zordur. Bu tür zorlayıcı durumlarda aydınlatma ile enerjinin yükselmesini ve alanın ferahlamasını sağlamak yeterli olacaktır.