ürdüç haberler

Kusursuz Banyo Dekorasyonları İçin 8 Adım

Dekorasyonda ilk adım ile son adım arasında doğru yolu izlemek sonucun kusursuz olmasını sağlar. Kusursuz banyo dekorasyonu için ihtiyacınız olanları sizler için listeledik.

Banyo dekorasyonu ile ilgili akla gelen ilk fikirler genellikle temiz, aydınlık ve hijyenik bir alan yaratmak üzerine olur. Oysa dekorasyonda dikkat edilmesi gereken pek çok farklı unsur olduğunu unutmamak gerek. Banyolar insanların kendilerini şımartabildikleri, gevşedikleri ve yeni bir gün için hazırlandıkları alanlardır. Bu nedenle banyoda geçirilen zamanın ortak kullanıma dahil olan herkes için keyifli olabilmesi önemlidir. Peki bir banyo dekorasyonuna sıfırdan başlarken hangi adımları izleyerek en iyi sonucu alırız? Sorunun cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

1. İşlevselliği Düşünün 

Banyo dekorasyon için zorlu bir alandır. Aydınlatma ve alan darlığı dekorasyonda öne çıkan ilk problemler arasında yer alır. Bu nedenle banyonun boyutlarını, isteklerinizi detaylı bir şekilde gözden geçirin. Dar alanlarda işlevselliği ile ön plana çıkan mobilyalar ve vitrifiyeler tercih etmeye çalışın. 

2. Tesisat Haritası 

Sıfırdan banyo yaptırıyorsanız tesisatın durumunu bilmeniz gerekir. Bununla birlikte tesisatta ciddi değişiklikler yapamayacaksanız planlarınızı bu haritaya göre şekillendirmek daha kolay olur. Eğer tesisatın geçiş noktalarından emin olursanız sıra dışı çözümlerle harikalar yaratabilirsiniz. 

3. Renk ve Desen Seçimi 

Elinizdekileri ve sınırlarınızı öğrendikten sonra renk ve desen seçimine hazırsınız demektir. Küçük alanlarda açık renklere odaklanabilir, birkaç canlı renge sahip parça ile alana enerji kazandırabilirsiniz. Siyah son yıllarda banyolarda en çok kullanılan renkler arasında dikkat çekiyor. Küçük bir alanda siyah kullanmak istiyorsanız ışıklandırma konusunda yeterli gücünüz olduğundan emin olmalısınız. 

4. Yüzey Seçimi 

Fayans ve yer karosu seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Renk seçimi sonrasında yüzey seçeneklerinizi daha net görebilirsiniz. Parlak zeminler kaymak için daha elverişlidir bu da kazalara neden olabilir. Taş gibi doğal malzemeler kaymaz ancak hijyen açısından pek çok kalıntı toplayabilecekleri ve zor kuruyacakları için sorun yaratabilirler. Banyo dekorasyonunda genel eğilim hijyen odaklı olsa da siz kendi çözümlerinizi yaratarak taş gibi doğal malzemeleri tercih edebilirsiniz. 

5. Armatürlerle Uyum 

Renk seçimi ile birlikte armatürlerin renklerine de karar vermeniz gerekir. Toprak tonlarına yöneldiyseniz altın renkli musluklar güzel bir tamamlayıcı olacaktır. Siyah ağırlık bir tercihiniz varsa ışıldayan metalik renkler klasik ama güzeldir, mat beyaz sizin renginiz ise mat siyah armatürlere mutlaka bakmalısınız. 

6. Aydınlatma 

Yazımızın başında renk seçimi yaparken alanın aydınlatmasının mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğinden bahsetmiştik. Banyo aydınlatmalarını tavana monte edilenler ve ayna çevresinde kullanılanlar olarak ikiye ayırabilirsiniz. Eğer doğal ışık alan bir banyonuz yoksa mutlaka ayna üzerinde ya da çevresinde aydınlatmaya kullanmaya odaklanın. Bu sayede günün her saatinde aynadan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. 

7. Yumuşak ve Sert Dokular 

Banyo dekorasyonunda alanın doğal olarak sahip olduğu soğukluğu ve sertliği biraz azaltabilmek için dokuların olabildiğince yumuşak olmasına dikkat edilir. Ayaklarınıza keyif veren bir banyo paspası, eğlenceli bir duş perdesi ya da yüksek iplik boyları ile insanı kendine çeken havlular; metal ve fayansın yarattığı soğuk ve sert havayı yumuşatmanıza yardımcı olur. 

8. Doğal Elementler Kullanın 

Banyo dekorasyonun son dokunuşları her dekorasyonda olduğu gibi aksesuar seçmektir. Pek çok insan için banyo aksesuarı sabunluk, diş fırçalık, makyaj aynası gibi doğrudan işlevi olan ürünlerle sınırlıdır. Oysa banyoların havasını değiştirmek için günümüzde pek çok farklı aksesuar kullanıldığını unutmamak gerekir. Son yıllarda doğal detaylar da banyolarda yerini aldığı için canlı bir bitki ya da doğal taşlarla bezeli bir mumluk alana son dokunuşu yapmak için ideal seçim olacaktır.