ürdüç haberler

Evinizin Değerini Arttırmanın Yolu: Banyo Dekorasyonu

Bu yazımızda evinizin değerini ve konforunu arttıracak banyo tadilat önerileri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

"Bir evin değerini arttırmak için neler yapılmalı?" dendiğinde akla en son gelen ev bölümü maalesef banyolar oluyor. Evin belki de en konforlu ve özenli alanı olması gereken banyoların ihmal edilmesi ev sahiplerinin konforunu azaltmanın yanı sıra evin değeri üzerinde de etkisini hissettiriyor. Rengi solup kırılmış fayanslar, lekeli lavabolar ve eski bir görüntüye sahip klozetler ister istemez evin olduğundan daha eski ve yıpranmış görünmesine neden oluyor. Bir de tam tersi senaryo var tabii, özenle dekore edilen pırıl pırıl bir banyoya adım atar atmaz insanların içi açılıyor. 

Klozet Seçimi Banyonuza Şıklık Katar

Banyonuzda kullanacağınız her bir aksesuar ve donanım hayal ettiğiniz atmosferin oluşmasında büyük bir rol oynar. Kullanmak istediğiniz her bir dekorasyon parçası fonksiyoneldir ve bu nedenden her bir parçanın birbirini tamamlaması ve bir bütünlük sağlaması çok önemlidir. Bu hususta göz ardı edilmemesi gereken unsurlardan biri klozet seçimidir. Günümüzde çok farklı, şık tasarıma sahip klozetler mevcuttur. Peki, bu kadar çeşitlilik arasında klozet seçimi nasıl yapılması gerekir? Öncellikle klozet ölçüsüne dikkat edilmedilir. Genellikle standart boyutlarda klozet üretiliyor olsa bile pek çok farklı ebatlarda klozet modeli mevcuttur. Klozet ölçüsü için evdekilerin boy uzunluğu ve çocuklu bir aile olup olmadığınız gibi konuları göz önünde bulundurmanız gerekir. Klozetin boyutlarını düşünürken bir yanda da modelini düşünmeniz en doğrusu olacaktır. Tabii klozetinizin bağlanacağı tesisat sistemini de ele almalısınız; eğer klozet gideri zeminde bulunuyorsa ayaklı klozet, duvarda bulunuyorsa asma klozet tercih edebilirsiniz.

Bataryaları Yenilerseniz Tasarruf da Edebilirsiniz

Banyonuzun havasını değiştirerek yenilikçi bir görünüş kazanmasına yardımcı olacak diğer bir unsur musluk veya diğer bildiğimiz adıyla banyo bataryalarıdır. Banyo bataryası iki farklı alanda kullanılabilir; biri lavabo da kullandığımız, diğeri de duşta kullandığımız batarya modelidir. Seçtiğiniz lavabo bataryası size kullanım sırasında kolaylık sağlamalıdır. Ayrıca kullanılan batarya, lavabonuzun boyutuna göre uygun bir seçim olmalı ve banyonuzun genel dekorasyonuna uyum sağlamalı.
Duşta kullanmak istediğiniz bataryalar için de evdeki tüm bireylerin kullanabileceği bir model olmasına dikkat etmelisiniz. Banyonuza şık bir görünüm kazandırmayı amaçlasanız bile ailenizdeki diğer bireyleri düşünmeyi unutmamalısınız. Örneğin, ailenizde yaşlı veya çocuk varsa duşta oluşabilecek ani ısı değişimini kolay kontrol edebilmeleri için uygun bataryalar kullanmanız gerekir.

Depolama Alanı ile Daha Şık ve Fonksiyonel Bir Banyoya Kavuşabilirsiniz

Kişisel eşyalarınızı dağınık bir şekilde herkesin görebileceği yerlere koymak hem banyonuzun görüntüsünü bozar hem de kullanışlılığını azaltır. Depolama alanınızı genişleterek, banyonuzun dağınık görünümden kurtarıp şık bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Banyonuzun boyutuna göre dar-uzun raflı depolar, gömme depolar, duvar rafları ve sepet, tepsi vb. eşyaları kullanarak az yer kaplayıp şık ve lüks görünüm kazandırarak geniş bir depolama alanına sahip olabilirsiniz. 

Küvet mi Duşakabin mi?

Stresli bir günün sonunda, deşarj olup vücudumuzu ve ruhumuzu dinlendirmemize yardımcı olan yegâne yer tabii ki de banyomuzdur. Bizde bu hisleri uyandırmasını beklediğimiz banyomuzun da dekorasyonu sırasında bazı unsurlara dikkat etmeliyiz. Banyomuzun boyutu, kullanım kolaylığı, geçirmek istediğimiz zaman kalitesi gibi unsurlar dekorasyon tercihlerimizi etkileyebilecek öneme sahiptir.. Ancak her eve göre bu sıralama farklılık gösterebilir. Örneğin, çocuklu aileler için küvet kolaylık sağlarken, yetişkinler daha hızlı ve pratik olan duşakabin modellerini seçmeyi tercih eder.
Son dokunuşları da unutmamak lazım; banyonuza hoş bir görünüm kazandırmak için ayna, aydınlatma gibi unsurları da ele alabilirsiniz. Banyonuzda konumlandırdığınız yeşil yapraklı bitkiler, desenli tepsiler ve sepet gibi aksesuarlar ile inanılmaz değişiklikler yaratabilirsiniz.