ürdüç haberler

Sosyal Mesafeye Önem Verelim

Her gün farklı televizyon programında, sosyal medyada ve ana haberlerde sağlık çalışanları, virüse karşı almamız gereken önlemleri detaylı şekilde açıklasa da içlerinde en etkili yöntem olan “sosyal mesafe” terimi, ne yazık ki çoğu insan tarafından hala anlaşılmamakta ve uygulanmamakta.

Gündeme bomba gibi düşen, dünyayı ve tüm ülkemizi etkisi altına alan koronavirüsle ilgili aklımızda  “virüsten nasıl korunabiliriz?”, “korona virüse karşı nelere önem vermeliyiz?” gibi birçok soru dolanıyor. Her gün farklı televizyon programında, sosyal medyada ve ana haberlerde sağlık çalışanları, virüse karşı almamız gereken önlemleri detaylı şekilde açıklasa da içlerinde en etkili yöntem olan “sosyal mesafe” terimi, ne yazık ki çoğu insan tarafından hala anlaşılmamakta ve uygulanmamakta.

Sosyal Mesafe Neden Önemli?

Virüsün bir kişiden diğerine geçmesini önlemek için sadece kişisel hijyen kuralına uymak yeterli olmaz. Yapılan araştırmalarda, taşıyıcı olan bir insanın virüsü ortalama minimum 3 kişiye bulaştırdığı tahmin ediliyor.  Bu durumu en aza indirgemek adına, insanlarla olan temasımızı kesmemiz ve aramıza olduğunca mesafe koymamız gerekiyor. Unutmayın ki koronavirüs öksürme ve hapşırma sırasında, havada oluşan damlacıklar yoluyla burun, ağız ve göz mukozasından bulaşabiliyor. Üstelik ellerimize virüs bulaştığında farkında olmadan yüzümüzü ellememiz dahi bulaşma riskini yükseltiyor. Sosyal mesafe kuralına uyarak, virüsün yayılma hızını büyük oranda düşürebilir ve hayatımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Genç ve Sağlıklı Olmanız Sosyal Mesafeye Uymayacaksınız Anlamına Gelmez!

Koronavirüs şu ana kadar yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda etkisini göstermiş ve en çok bu iki grupta can kaybına neden olmuş gibi görünüyor. Sizce, bu durum gençlerimizin ve “benim bağışıklık sistemim kuvvetli, bana bir şey olmaz” diyenlerin rahatlamasına izin vermeli midir? Tabii ki de buna cevabımız koca bir “Hayır” olacaktır. Uzmanlar, virüsün yayılmasında en etkili grubun gençler olduğunu söylüyor.  Bağışıklık sisteminin, gençlerde güçlü olması nedeniyle hastalık belirtileri görülmeyebilir ve çevresindeki insanlara bulaştırma ihtimalleri yüksektir. Gençlerimizin, sosyal mesafelendirmeye önem vermeleri ve olabildiğince yakın temaslardan kaçınmaları gerekir.

Kişisel İzolasyonla Kişisel/Sosyal Mesafe Farkını Bilmek Gerekir

Kişisel izolasyonu, sosyal mesafenin diğer bir çeşidi olarak tanımlamamız yanlış olmaz. Virüse maruz kalmış olma ihtimaliniz varsa; örneğin, dışarı çıktığınızda gittiğiniz markette veyahut işyerinizde hastalık semptomlarını gösteren biri olduysa veya toplu taşıma kullandığınızda, araçta temizlik kurallarına uyulmadığını düşünüyorsanız; kendinizi çevrenizden izole etmeniz gerekir. Bunun için evden 14 gün boyunca dışarı çıkmayın; kişisel eşyalarınızı, havlu, diş fırçası, tarak vb. gibi eşyaları evin diğer üyelerinden ayırın. Banyo veya tuvaleti kullandıktan sonra her seferinde bu bölgeleri temizleyin. Mutfak, diğer bir ortak kullanım alanıdır. Bu yüzden, mutfağı olabildiğince kısa bir süre kullanıp çıktıktan sonra yüzeyler temizlenmeli ve alan havalandırılmalıdır. İzolasyon sürecinde, odanıza başkalarının girmemesine özen gösterin, mümkün olduğunca odanızdan çıkmayın ve yemeğinizi kendi odanızda yemeye çalışın.

Sosyal Mesafe Kuralına Uymak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu kurala uymak ve harfi harfine yerine getirmenin oldukça zor olduğunu biliyoruz ancak ülkemizi saran bu hastalıkla mücadelede, yapacağımız bu küçük fedakârlıkla, işin sonunda sadece sevdiklerimizin ve yakınlarımızın değil diğer tüm insanların hayatını kurtarabileceğimiz gerçeğini bilmek sanırız sosyal mesafe kurallarına uyum sağlamak için yeterli bir gerekçe olacaktır.

Sosyal mesafeyi dikkate almak ve virüsün bulaşma ihtimalini en aza indirmek adına lütfen aşağıdaki önlemlere dikkat edelim.

  • Evden çalışmanız mümkünse lütfen işyerinize gitmeyin.
  • İşe gitmeniz gerekiyorsa lütfen işyerinizdeki temizliğe özen gösterin ve oradaki insanlarla temasınızı olabildiğince en aza indirin.
  • Olabildiğince otobüs, tren, metro, feribot ve uçak vb. gibi toplu taşıma araçlarının kullanımından kaçının.
  • Temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için markete sakin saatlerde gitmeyi tercih edin.
  • Sıra beklemenizi gerektirecek ortamlarda lütfen en az “1 metre” mesafe kuralına uyun.
  •  En önemlisi ise; “LÜTFEN GEREKMEDİKÇE EVDEN DIŞARI ÇIKMAYIN”!!!