ürdüç haberler

Banyonuz İçin En Doğru Renk Hangisi?

Banyo dekorasyonunuzu planlarken karar vermeniz gereken en önemli unsurlardan biri de banyonuzun rengi olacaktır. Renk seçimi yaparken banyonuzun doğal ışığı ne kadar aldığı ve alanı size yol gösterecektir. Elbette bir de kişisel zevkleriniz… Bu noktada banyo için renk seçimi yapmanızı kolaylaştırmak üzere renklerin anlamları ve psikoloji üzerindeki etkilerine odaklanacağız. Keyifli okumalar dileriz…

Banyo dekorasyonunuzu yenilemek ve banyonuzun konforuyla birlikte görünümünü de iyileştirmek istiyorsanız yapmanız gereken birçok farklı tercih karşınıza çıkar. Banyo dolaplarının modelini seçme, banyo aksesuarlarını belirleme, banyoda küvet mi duş mu olacağı, banyo aydınlatması için hangi aksesuarlara ihtiyaç duyulduğu gibi birçok konuda önemli karar vermelisiniz. Tabii bu tercihler sırasında kişisel zevklerinizi de banyonuzun mimari özelliklerini de hesaba katmalısınız. 

Sakinliğin Rengi: Mavi

Banyolarda mavi renk tam bir kurtarıcıdır. Hem güzel görünür hem de sakinleştirici etkisi nedeniyle banyoda geçirilen zamanların huzurlu olmasını sağlar. Aynı zamanda oldukça modern bir renk olduğu için hangi  banyo dekorasyonu tarzı seçilirse seçilsin uyumluluk sağlar. Mavi aynı zamanda hijyenin ve barışın da rengidir. İletişim sinyalleri veren bu renk kişiyi dinlendirmesiyle de oldukça popülerdir. Hemen hemen birçok renkle uyumlu olması sayesinde de mavi renkte dekore edilen banyolarda kullanılacak aksesuarların renk seçimi kolay olacaktır. 

Yaratıcılığın Rengi: Mor

Mor bilgeliğin rengidir, pastel tonların içerisinde en beğenilenlerden de biridir. Yaratıcılığı arttırdığı bilinen mor renk banyolara büyük bir şıklık ve zarafet katma konusunda da oldukça başarılıdır. Genellikle rüstik ve modern dekorasyon tarzı benimsenen banyolarda tercih edilmesi önerilse de bizce mor renk doğru ve dengeli kullanıldığında tüm banyolara yakışacaktır. Hakim renk mor olan banyolarda halı ve aksesuar seçimleri sayesinde fantastik bir atmosfer oluşması sağlanacaktır.

Asaletin Rengi: Siyah

Asaletin ve gücün rengi siyah, son yıllarda banyolarda en sık tercih edilen renklerin başında gelmektedir. En küçük banyolarda dahi doğru aydınlatma fikstürlerinin kullanılması ve tasarımın gücü sayesinde siyah tercih edilebilir. Siyah aynı zamanda otoritenin, tutkunun ve matemin de rengidir. Ancak kullanımının artması nedeniyle rengin olumsuz anlamları giderek azalmakta ve sağladığı şıklığın çekimine kapılanların sayısı artmaktadır. Beyaz, bej ve kırmızı gibi renklere sahip aksesuarlar kullanıldığında siyah banyoların yarattığı etki de fazlalaşır. 

Masumiyetin Rengi: Beyaz

Banyolarda beyaz renk en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Beyazın masumiyeti temsil etmesi  ve dinlendirici etkisi onu yalnızca banyolarda değil evin genelinin dekorasyonunda vazgeçilmez kılıyor. Beyaz renk masumiyetin, asaletin, yalınlığın ve saflığın timsali olmasıyla da banyolara çok yakışıyor. Umudu ve güveni de temsil eden beyaz renk banyolarda temizliğin de ön plana çıkmasına yol açıyor. Bir de beyazın farklı renklerle kolay bir şekilde kombinlenebilmesi banyo rengi seçimindeki avantajlarını çoğaltıyor. Siz de banyonuzun hakim rengini beyaz olarak belirleyebilir, küçük alanların daha ferah geniş alanların ise daha huzurlu görünmesini sağlayabilirsiniz. Beyaz rengin etkisini maksimize etmek için banyonuzda yeşil yapraklı bitkileri konumlandırarak doğanın nefesini hissedebilirsiniz. 

Aşkın Rengi: Kırmızı 

Banyolarda kırmızı renk, tıpkı siyah renkte olduğu gibi giderek popüler hale gelmektedir. Canlılık ve kararlılıkla karakterize kırmızı renk banyolarda başlayan ve evin geneline yayılan dinamik bir etkiyi de ateşleyebilir. Cesur tercihlerde bulunmak isteyenlerin banyo dekorasyonunda kırmızı rengi kullanması, kişisel zevklerin ve hayata karşı duruşun ön plana çıkarılması adına da oldukça belirleyicidir. Hakim rengi kırmızı ve tonları olan banyonuzda siyah ve beyaz aksesuarlarla harikalar yaratabilir, evinizin bu en özel alanını kişisel zevklerinizle evin yıldızı haline getirebilirsiniz.

Dengenin Rengi: Gri

Gri, dengenin ve uyumun rengidir. Gri tarafsızdır ancak yanındaki renklerle kişinin tercihleri hakkında önemli ipuçları verebilir. Olgunluk, güven ve sakinlik duygularının harekete geçmesini de tetikleyen gri renk banyolarda özellikle sarı, kırmızı, eflatun, siyah, beyaz ve pembe tonları ile birlikte tercih edilmektedir. 

Son karar sizin, banyo dekorasyonunuzla fark yaratmak istiyorsanız renklerin üzerinizde uyandırdığı hislerden yola çıkabilirsiniz. Doğru seçimler yaparak banyonuzu hem renkli hem de konforlu hale getirebilirsiniz. Yine de banyonuzun büyüklüğünü ve ne kadar güneş ışığı aldığını da renk seçimi aşamasında değerlendirmelisiniz. Böylece en etkileyici sonuçları alabilirsiniz.