ürdüç haberler

Banyonuzu Değiştirmeden Önce Düşünmeniz Gerekenler

Bu yazımızda banyonuzu yenilemeden önce düşünmeniz gereken en önemli konular hakkında bilgi bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Banyonuzu yenileme fikri düştüğü zaman aklınıza, sizin için oldukça heyecanlı bir süreç başlar. Banyo rengi, banyo dekorasyon stili, banyo aksesuarları, birbirinden farklı batarya modelleri, duş ve küvet tasarımları gibi unsurlar arasında kaybolup gitmeniz işten bile olmayacaktır. Çünkü banyo dekorasyonu doğru planlanırsa hayallerinize ulaşma şansınız artacaktır. Bu gerçeği hepimiz içten içe biliriz. Bu nedenle de normal şartlarda düşünmemiz gereken şeyleri düşünmeden aceleci davranabiliriz. 

Ne Kadar Zamanınız Var?

Banyo dekorasyonu süreci başlamadan önce tüm değişikliklerin yalnızca birkaç gün içerisinde tamamlanacağı düşünülür, ki bu büyük bir yanılgı olabilir. Özellikle de dekorasyon için doğru kontaklar tercih edilmediğinde öngörülen zaman tutmayabilir. Bu nedenle banyo dekorasyonu için güvenilir firmalardan destek almanızı öneriyoruz, böylece size verilen zaman dilimlerinde banyonuzun hazır olacağından emin olabilirsiniz. Banyo dekorasyonu öncesinde bu süreç için ne kadarlık bir zaman ayırdığınızı belirlemenizi de öneriyoruz; bu şekilde dekorasyon için gerekli tercihleri rahat rahat yapabilir ve süreç sonunda yenilenmiş banyonuza kavuşabilirsiniz. 

Gizli Sorunlar Çıkabilir!

Banyonuzda küçük çaplı değişiklik yapacağınızda ek sorunlarla karşılaşmanız çok beklendik değildir. Ama tadilatın kapsamı genişlediğinde daha önce öngörülemeyen problemlere hazır olmanız gerekir. Bunun için banyo tadilatı için anlaştığınız firma yetkilileri ile mutlaka görüşmelisiniz. Binanızın yaşı, yaşadığınız bölge gereği nem düzeyi, üst komşunuzun banyosunda geçmişte meydana gelen bir su baskını gibi birçok faktör gizli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Banyo Dekorasyonunda Fonksiyonellik Beklentinizi Değerlendirin

Banyonuz tadilata girmeden önce dekorasyonun genel unsurlarını belirlemeniz gerekiyor. Banyonuzun şıklığı kadar fonksiyonelliğine de dikkat ettiğiniz takdirde bir taşla iki kuş vurma şansınızı arttırabilirsiniz. Tasarım söz konusu olduğunda karar vermeniz gereken birçok farklı konu olacaktır. Örneğin banyonuz için renk seçimi, banyo dolapları, vitrifiye ürünlerin seçimi, banyo bataryası çeşitlerinin değerlendirilmesi gibi doğru karar vermenizin gerektiği konularda fonksiyonelliğe önem göstermelisiniz. Unutmayın banyonuzun şıklığı kadar sunduğu konfor da size hitap edebilmelidir. Bu nedenle tercihlerinizi çok yönlü yapmaya özen göstermelisiniz.

Banyonuzun Ölçülerini Düşünün

Herkes bir penceresi ormana bir diğeri denize bakan, bol gün ışığı alan geniş bir banyo ister. Maalesef herkes bu hayale ulaşmak için yeterli imkanlara sahip değildir. Bu nedenle önemli olan mevcut koşullar dahilinde en iyi olanaklara kavuşabilmektir. Banyonuzun ne kadar büyük ya da küçük olduğu banyo dekorasyonu tercihlerinizde belirleyici bir rol oynayacaktır. Mesela küçük banyolarda küvet kullanmak yerine duşakabin tercih etmeniz gerekebilir, büyük banyolarda ise seçimlerinizi daha özgürce gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle banyonuzun genişliği, şekli ve hatta tavan yüksekliği seçimleriniz sırasında değerlendirilmelidir. 

Yeterli Depolama Alanı Şart

Banyo dekorasyonu sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de depolama alanlarıdır. Banyolarda depolama amacıyla kullanılan raflar ve dolaplar hem dekorasyonu tamamlar hem de banyoda oluşabilecek gereksiz dağınıklıkların engellenmesini sağlar. Bu nedenle banyonuzun hakim rengini ve diğer unsurları belirledikten sonra depolama alanı seçimi için zaman ayırmanız gerekir. Banyo dolabı seçimi sırasında zevkiniz kadar depolama kapasitesini de değerlendirmelisiniz.

Banyolar İyi Aydınlanmalı

Banyoların gün ışığı almadığı zamanlarda iyi aydınlatılmaları gerekir. Banyoların aydınlatmasında yetersizlik olursa güvenlik risklerinde artış yaşanabilir. Bu nedenle hem genel hem de vurgu aydınlatma esasları doğrultusunda banyo aydınlatma fikstürlerinin seçilmesi gerekir. Böylece banyoların güvenliği arttırılabilirken banyoda geçirilen zamanların konforu da yükseltilebilir. Fikstür seçerken kolay temizlenebilir olanlarına yönelmek de yeni banyonuzun temizlik sürecinde zaman kazanmanızı sağlayacaktır. 

Son Dokunuş İçin Aksesuarlar

Banyo tadilatı tamamlandıktan sonra son dokunuşlar için aksesuarlara güvenebilirsiniz. Banyonuzun rengi ve dekorasyon tarzı doğrultusunda tercih edeceğiniz renk renk havlular, sepetler, mumlar ve çiçeklerle banyonuza canlılık katabilirsiniz.