ürdüç haberler

Banyonuzda Eklektik Dekorasyon Tam Size Göre Olabilir!

Banyomuzun dekorasyonunda hangi stili tercih ettiğimiz elde ettiğimiz sonuçları doğrudan etkiler. Kişisel zevklerimiz doğrultusunda güzelleştirmeye çalıştığımız banyolarda birçok farklı dekorasyon stili uygulanabilir. Onlardan biri de eklektik stil dekorasyondur. Peki nedir bu eklektik dekorasyon ve neden çok tercih edilir?

Banyo tadilatı yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka banyo dekorasyonu örneklerini incelemeye başlamışsınızdır. Bu süreçte karşınıza birçok farklı banyo dekorasyon stili çıkar. Modern banyolar, avangart banyolar, Uzak Doğu tarzında dekore edilenler ve rustik tarzdakiler şeklinde kafa karıştırıcı birçok tanımlamaya maruz kalırsınız. Zaman zaman incelediğiniz örneklerde kafa karışıklığı da yaşayabilirsiniz. Örneğin modern banyo dekorasyonundaki bir ögeyi de avangart tarzdakindeki bir ögeyi de aynı anda çok beğenebilirsiniz. Bu durumda hangi tarzı seçmeniz gerektiği konusunda kararsız kalmanız oldukça mümkündür. Neyse ki böyle bir mecburiyetiniz bulunmaz, banyonuzu illa ki tek bir tarzın çatısı altına sokmak zorunda değilsiniz…

Eklektik dekorasyon tarzında farklı dekorasyon stillerinden esinlenebilir, farklı sınıflandırmaya giren kuralları kendi banyonuzda harmanlayabilirsiniz. Farklı malzeme türlerinden yararlanabilir, küçük dokunuşların büyük etkilerine başvurabilir, renklerin ve desenlerin gücünü kullanarak banyonuzda kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Tek bir dekorasyon stili belirlemek yerine farklı stillerin en beğendiğiniz özelliklerini eklektik tarzda bütünleştirebilirsiniz. Tıpkı birbirinden farklı parçaların muhteşem bir bütün oluşturması gibi eklektik dekorasyona göre dizayn ettiğiniz banyonuzda çok renklilik yaratabilirsiniz.

Eklektik Dekorasyonun Özellikleri

Tamamen kişisel zevkler ve eğlence odaklı bir dekorasyon stili olan eklektik dekorasyonda birden fazla dekorasyon stili bir araya getirilir. Kimilerine göre kaotik ya da karmaşık görülen bu stilde aslında her şeyin birbirini tamamlaması ve göz alıcı bir bütünlük oluşturması gerekir. Eski eşyalarla yeniler aynı anda kullanılabilir, el yapımı ürünler sandıklardan çıkarılabilir, zıtlıklar ise kesinlikle çok hoş karşılanır. 

Eklektik stilde dekore edilen banyolarda malzemeler ve eşyalar yaratıcı bir şekilde kullanılabilir, sanatsal parçalara yer verilebilir; yüzeyler, renkler, desenler ve şekiller arasında benzerlik şartına uyulmayabilir. Tam bir özgürlük gibi görünse de eklektik dekorasyon tarzını benimseyenlerin dikkatli olması gerektiği de bilinmelidir. 

Eklektik Dekorasyonda Renk Seçimi

Banyonuzda eklektik dekorasyon stilini benimsemeye karar verdiyseniz renk seçiminde titiz davranmanızı öneriyoruz. Renkler oldukça farklı şekilde kullanılabilse de genel dekorasyonla uyumlu tonların tercih edilmesi gerekir. İki ya da üç rastgele ton seçmek eklektik dekorasyona uygun seçimler yapıldığı anlamına gelmez. Kullanacağınız aksesuarları, banyo aydınlatmanızı ve banyonuzun alanını belirleyerek temel renk tonunuzu seçmelisiniz. Daha sonra ise bu renkle uyumlu birkaç ton daha belirleyin. 

Eklektik Dekorasyonda Materyal Seçimi

Eklektik stilin en güzel yönlerinden biri banyonuzda birden fazla malzemeyi kullanabilecek olmanızdır. Ahşap, doğal taş, mat, parlak, yeni ve eski görünümlü materyaller banyonuzda eş zamanlı kullanılabilir. Duvarlarda ve zeminde farklı dokulara ve özelliklere sahip materyaller kullanabileceğiniz eklektik stilde dilerseniz duvar kağıtlarına da başvurabilirsiniz. Seçim yine size ve beğenilerinize kalacaktır. 

Eklektik Dekorasyonda Aksesuar Seçimi

Eklektik dekorasyonda farklı renkleri ve farklı nitelikteki materyalleri eş zamanlı kullanabilme özgürlüğüne sahip olmanızın yanı sıra aksesuarlar söz konusu olduğunda da yaratıcılığınıza başvurmanız fark yaratacaktır. Birbirinden renkli, antika görünümlü, özgün ve zevkinizi ortaya koyan tercihlerle eklektik stil dekorasyonun en canlı ve keyifli örneklerinden birine imza atabilirsiniz. 

Sonuç olarak eklektik tarzı benimsemek tam bir özgürlük gibi algılansa da seçimlerin kaos yaratmamasına dikkat edilmelidir. Oldukça zor olan bu denge dikkatli düşünülerek sağlanabilir. Bu süreçte dekorasyon dergilerini karıştırmanızı, banyonuzun ne kadar gün ışığı aldığını ve tabii ki alanını düşünmenizi öneriyoruz. Böylece malzeme ve renk seçimi kadar aksesuar belirleme sürecinde de en doğru kararları verebilirsiniz