ürdüç haberler

Yeni Nesil Banyo Fayansları: Sizin Tercihiniz Hangisi?

Zaman içerisinde dekorasyon algısının da gelişmesi ile birlikte yepyeni fayans modelleri ortaya çıkmıştır. Yeni nesil banyo fayansları hem sahip oldukları güzellik hem de sundukları işlevsellik nedeniyle giderek daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Her banyo benzersiz şekilde dekore edilebilse de her banyoda kullanımı zorunlu belli başlı ögeler vardır. Tüm bu ögelerin fonksiyonları da aşağı yukarı aynıdır. Duşakabin, küvet, klozet, lavabo ünitesi ve banyo dolapları her banyonun vazgeçilmezleri arasında yer alır. Temel farklılık bu ögelerin nasıl konumlandırıldığından ya da hangi özelliklere ve tasarıma sahip olduğundan kaynaklanır. 

Küçük bir banyoda çok geniş banyo dolaplarını kullanmak mümkün değildir, aynı şekilde büyük bir küvet de küçük bir banyo için uygun özellik taşımayabilir. Dolayısıyla banyoların alanı ve mimari özellikleri bu gibi zorunlu ögelerin seçimi sırasında kısıtlayıcı faktörler olarak ön plana çıkabilir. Ancak bu kısıtlamalara rağmen her banyoyu eşsiz kılan fayanslar, banyoların temel unsurları arasındaki yerini korur. 

Banyo fayansları farklı ebatlarda, farklı materyallerde, farklı renklerde ve farklı desenlerde üretilmiş olabilir. Sahip oldukları çeşitlilik hayallerindeki banyoya kavuşmak isteyen kişilerin en büyük avantajlarıdır. Zaman içerisinde dekorasyon algısının da gelişmesi ile birlikte yepyeni fayans modelleri ortaya çıkmıştır. Yeni nesil banyo fayansları hem sahip oldukları güzellik hem de sundukları işlevsellik nedeniyle giderek daha çok tercih edilir hale gelmiştir. 

Tekrar Eden Motifler, Fayanslarda Hayat Buluyor

Tek bir fayans, bütün desenin yalnızca bir kısmı ile ilgili fikir verebiliyor, ancak fayanslar çoğalıp birbirleriyle uyum içerisinde yerleştirildiklerinde ortaya akıcı ve estetik bir desen çıkıyor. Geometrideki ünlü fraktalları andıran motifli fayanslar; kare veya altıgen gibi farklı formlarda üretilebiliyor. Genellikle zemin rengi beyaz olarak belirleniyor ve desenler ön plana çıkıyor. Fayansların üzerindeki desenler de geniş bir renk skalasında olabiliyor. Bu noktada yapılan tercihler banyoların genel görünümünü büyük ölçüde etkileyebiliyor. 

Mermer Görünümlü Fayanslar Şıklığı Garantiliyor

Mermer, doğanın en güzel ve en özel armağanlarından biridir. Yeryüzünün derinliklerinde milyonlarca yılda oluşan ve keşfedilmeye değer güzelliklere sahip olan bu doğal taşları banyolarda kullanmak ise fazlaca maliyetli olabilir. Artık yeni nesil fayans tasarımları sayesinde banyolarında mermer etkisi yaşamak isteyenlerin pratik ve bir o kadar da ekonomik bir çözümü bulunuyor. Mermere benzer özellikteki malzemeler modern görünüyor, daha çok çeşitliliğe sahip oluyor ve daha ulaşılabilir fiyatlarla banyolarda yer alabiliyor. Mermer görünümlü fayanslar sayesinde banyo tasarımları noktasında yapılacak tercihler de fazlalaşıyor. 

Ahşap Görünümlü Fayanslar, Banyolara Sıcak Bir Hava Katıyor

Banyolar evin en nemli alanlarıdır, dolayısıyla banyolarda ahşap kullanımı yaygın olmaz. Özellikle zeminlerde ve duvarlarda ahşap kullanılması özel bakım süreçlerini gerekli hale getirerek konforu azaltır. Yeni nesil ahşap görünümlü fayanslar sayesinde, banyolarda ahşap sıcaklığına zahmetsiz bir şekilde ulaşmak mümkün oluyor. Sadelik, sıcaklık ve farklılık arayanlar için de banyolarında ahşap görünümlü fayans kullanımı değerlendirilebilecek bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. 

Kabartmalı Fayanslar İhtişamı Garantiliyor

Fayanslardaki geleneksel desenler artık kabartmalı olarak karşımıza çıkıyor. Rölyef fayans olarak da adlandırılan bu fayans modelleri özellikle klasik ve avangart tarzda dekore edilen banyolarda yer bulunuyor. Ortama zengin, lüks ve gösterişli bir hava katmaları ile lüks otellerde ya da ihtişamlı malikanelerde de sıklıkla tercih edildikleri biliniyor. Çizgileri modern olsa da görünümleri ile geçmişi anımsatan bu fayans modelleri sizin de beğeninizi kazanabilir!

Üç Boyutlu Desenler, Fayansları Hareketlendiriyor

Küçük bir banyonuz varsa, banyonuzun tasarımı sırasında her rengi rahatlıkla kullanamazsınız. Aynı şekilde fayanslarınızın desenlerini de tam olarak beğenileriniz doğrultusunda seçemezsiniz. Fiziki engeller nedeniyle beğenilerinizden vazgeçmeniz gereken günler neyse ki geride kaldı. Üç boyutlu desenlere sahip banyo fayansları son yıllarda oldukça popülerleşiyor. En küçük alanlara renk, hareket ve derinlik katan bu tasarımlar elit zevklerini göstermek isteyen kişilerin beğenisi kazanıyor. 

Karma Desenli Fayanslar

Son yılların en çok dikkat çeken ve görüldüğünde en çok beğenilen fayansları karma desenli fayanslardır. Bu fayanslar hem küçük boyda tek bir desende hem de büyük boyda birden fazla desende üretilebiliyor. Kimileri vintage tarzında desenler barındırıyor, kimileri ise geometrik motiflerle süsleniyor. Renkleri bakımından da oldukça çeşitliler, dolayısıyla her zevke hitap ettikleri rahatlıkla söylenebiliyor.