ürdüç haberler

Yaz Aylarında Banyo Temizliği

Daha temiz ve daha fonksiyonel banyolar için “yaz aylarında banyo temizliği” önerilerimize göz gezdirebilirsiniz.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte temizlik dönemine de hızlı bir giriş yaptık. Evlerimizi köşe bucak temizlemeye, kışlık dekoratif eşyaları kaldırmaya, perdeleri ve hatta halıları değiştirmeye başladık. Peki ya banyolarımız, banyolarımızı yaz aylarına hazırladık mı? 

Duş Başlıklarını Temizleyelim

Yorgun bir günün ardından duşa girildiğinde kirlenmiş, kireçlenmiş ve hatta paslanmış duş başlıkları ile karşılaşmak sinir bozucu olabilir. Neden oldukları pis görüntünün yanı sıra duş başlıklarının gözeneklerinin tıkanması su akışını da engellediğinden banyo keyfini olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlık için oluşturduğu tehlike de düşünüldüğünde duş başlıklarının temizlenmesi için zaman ayrılması gerektiği sonucuna varılabilir. Duş başlıkları farklı formlarda üretilebildiği için hepsi farklı şekillerde temizlenir. Duş başlığı çıkarılabiliyorsa başlığın çıkarılması ve bir kap içerisinde sirke ve su ile bekletilmesi gerekir. Birkaç saat sonunda fark bariz bir şekilde ortaya çıkar. Başlık çıkmıyorsa bir poşetin içerisine sirke ve su ekleyip duş başlığını da poşetin içerisine yerleştirin. Poşeti bağlayın ve birkaç saat bekleyip suyu açın. 

Duşakabin Temizliği İhmal Edilmemeli

Banyoya girdiğinizde temiz ve ferah bir ortamda olduğunuzu hissetmek istiyorsanız duşakabin temizliğini ihmal etmemelisiniz. Banyolarda hava akımının kısıtlı olması ve yüksek oranda nem bulunması nedeniyle duşakabinlerde tortu birikimi, paslanma, kireçlenme ve küf lekeleri oluşabilir. Her ne kadar farklı kimyasallar ile duşakabin temizlenebilse de doğal bir kireç çözücü olan sirkenin yardımına başvurmak da mümkündür. Temizlik sonrası duşakabinin görünümündeki bariz farka şaşıracaksınız!

Fayanslardaki Lekelerden Kurtulun

Banyo temizliği söz konusu olduğunda fayansların temizliği bu süreçten ayrı tutulamaz. Çoğunlukla nemli olan banyolarda fayansların üzerinde küf lekeleri oluşabilir, nem kaynaklı fayans üzerinde yapışıklık meydana gelebilir ve ortaya itici bir görüntü çıkabilir. Yaz temizliği sırasında hazırlayabileceğiniz doğal malzemeler ile fayansları pırıl pırıl yapabilirsiniz. Sirke, amonyak, soda ve su karışımlarını yumuşak bir sünger yardımıyla fayanslara uyguladığınızda farkı net bir şekilde göreceksiniz.

Küveti ve Lavaboyu Parlatın

Fayanslar, duşakabin ve duş başlıkları kadar; hatta daha sık kirlenen küvet ve lavabo temizliğinin de titizlikle yapılması gerekir. Küvetler ve lavabolar banyoların en sık kirlenen alanlarıdır. Mümkünse her hafta temizlenmeleri gerekir. Yaz temizliği kapsamında krem temizleyicilerle küvet ve lavaboyu ovarak temizlemeniz gerekir. Krem temizleyiciniz yoksa ya da doğal temizlik malzemeleri kullanmayı tercih ediyorsanız küvet ve lavabonuzu parlatmak için kendiniz bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bunun için az bulaşık deterjanı, karbonat ve ılık su yeterli olacaktır. 

Klozet Temizliği Olmazsa Olmaz!

Hijyen standartlarının korunması iççin düzenli olarak temizlenmesi gereken klozetler yaz temizliği esnasında da gözden kaçırılmaması gereken alanların başında gelir. Klozetlerin iç kenarlarına yoğun kıvamlı ve yüksek etkili çamaşır suyu dökülmelidir. Lekeli alanlar fırça yardımıyla ovulmalı ve bir süre beklenmelidir. Daha sonra sifon çekilerek çamaşır suyu durulanmalıdır. Klozet temizliğinde daha sonra alt kısımlara geçilmelidir. Tasarımları farklılık içerebilen bazı klozetlerde kir ve toz birikmesi için uygun özelliklere sahip girinti ya da çıkıntılar bulunabilir. Aynı şekilde klozet kapaklarının da temizliği titizlikle gerçekleştirilmelidir. 

Genel Temizliğe Başlayabilirsiniz

Fayanslar, derzler, duşakabin, küvet, lavabo ve klozet gibi alanları temizledikten sonra geriye genel temizlik kalır. Banyolardaki havlulukların, banyo dolaplarının, tezgahın temizlenmesi unutulmamalıdır. Bu alanların temizliği üretildikleri materyaller doğrultusunda yapılabilir. Aynı şekilde banyo aynalarının da su lekelerinden arındırılması genel bir temizlik hissiyatı için önemlidir. 

Her ne kadar banyo temizliği elzem olsa da banyonun fonksiyonel bir şekilde yerleştirilmesine de özen gösterilmelidir. Depolama alanları banyo açıkta duran eşyaların saklanmasını ve kirlenmesini önleyecektir.